Jak rozpoznać zdrowe diety odchudzające?

Największą popularnością cieszą się ekspresowe diety odchudzające, które obiecują utratę nawet kilkunastu kilogramów w ciągu kilku tygodni. Tego rodzaju diety trudno uznać za zdrowe, a nawet za skuteczne, gdyż w ich efekcie najczęściej dochodzi do pozbawienia organizmu ważnych składników odżywczych oraz do efektu jo-jo. Oto garść wskazówek, jak rozpoznać zdrowe i skuteczne diety odchudzające.

1. Dieta odchudzająca powinna trwale zmienić nawyki żywieniowe
Dobra dieta pozwala stopniowo i systematycznie tracić zbędne kilogramy, co w zależności od stopnia nadwagi, może trwać wiele miesięcy, a nawet lat. Aby nie doszło do efektu jo-jo, odchudzanie powinno polegać na zdrowym odżywianiu, którego zasady powinno się przestrzegać do końca życia, a nie tylko w czasie kuracji odchudzającej. Dieta odchudzająca powinna być zbilansowana, oparta na zdrowych produktach.

2. Zdrowa dieta to nie głodówka
Zbyt niska podaż kalorii w diecie to najczęstszy błąd w odchudzaniu. Głodzenie się paradoksalnie prowadzi do odkładania się tkanki tłuszczowej, a nie jej spalania. Odpowiednią podaż kalorii w diecie powinien określić specjalista dietetyk, ponieważ zależy ona od wielu czynników m.in. trybu życia, skali nadwagi lub otyłości, wieku, płci, aktywności fizycznej, a także stanu zdrowia.

3. Najlepsze diety odchudzające to diety indywidualne
Choć wymyślono już mnóstwo diet odchudzających, żadna nie została okrzyknięta dietą cud. Dlaczego? Ponieważ każdy człowiek jest inny i na każdego ta sama dieta zawsze będzie działała w inny sposób. Właśnie z tego względu myśląc poważnie o trwałym pozbyciu się nadwagi, warto udać się do profesjonalnego dietetyka. Tylko on jest w stanie na podstawie wielu indywidualnych cech dopasować dietę, która będzie nie tylko zdrowa i bezpieczna, ale przede wszystkim skuteczna.

Dietę pod Twoje oczekiwania dobierze również dietetyk warszawa

Komentarze