3 proste zasady zdrowego odżywiania

Odpowiedni sposób odżywiania pomaga nie tylko w utrzymaniu smukłej sylwetki. Zdrowa dieta wpływa pozytywnie na cały organizm, poprawiając funkcjonowanie poszczególnych narządów, a nawet zapobiegając rozwojowi różnych chorób. Aby nauczyć się zdrowego odżywiania, warto zacząć od 3 prostych zasad.

1. Unikaj przetworzonych produktów
Gotowe dania do odgrzania w mikrofalówce, zupki w proszku, pasztety, gotowe pasty do chleba, paczkowane ciastka i gotowe desery – wszystkie te produkty łączy jedno: bardzo długa lista składników obejmujących wiele chemicznych substancji konserwujących oraz wzmacniających smak i aromat. Produkty takie mają niewiele wartości odżywczych, a w zamian dostarczają organizmowi wiele pustych kalorii oraz niepotrzebnej chemii obciążającej organizm.

2. Jedz kolorowo i różnorodnie
Najważniejszą zasadą zdrowego odżywiania jest różnorodność. Tylko dzięki urozmaiconej diecie możemy dostarczyć organizmowi wszystkich ważnych substancji odżywczych. Posiłki warto planować na kilka dni do przodu, by w danym tygodniu mieć okazję zjeść wszystkiego po trochu: mięso, ryby, jajka, warzywa świeże i gotowane, trochę pełnoziarnistego makaronu, trochę kaszy, nabiału etc. Na naszych talerzach zawsze powinno być kolorowo – to będzie oznaczać, że w naszym menu nie brakuje warzyw i owoców, które są kluczem do zachowania zdrowia i witalności.

3. Nie trać pieniędzy na bezwartościowe produkty
Zasada jest prosta – jeśli produkt nie dostarcza żadnych cennych dla organizmu wartości odżywczych, nie opłaca się go jeść. Ciastka i cukierki, batoniki i wafelki, słodzone napoje gazowane, chipsy, krakersy i paluszki itp. - wszystkie te przysmaki dostarczają jedynie dużo cukru i pustych kalorii – zamiast nich lepiej zjeść bogate w witaminy i minerały bakalie, orzechy oraz owoce i warzywa.

Masz pytania? Na wszystkie odpowie profesjonalny dietetyk warszawa

Komentarze